تحقیق رابطه تغییرات اقلام صورت سود و زیان در سهام بورس تحقیق رابطه تغییرات اقلام صورت سود و زیان در سهام بورس

دسته : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 21 KB

تعداد صفحات : 26

بازدیدها : 193

برچسبها : سود و زیان تغییرات قیمت سهام

مبلغ : 6000 تومان

خرید این فایل

تحقیق رابطه تغییرات اقلام صورت سود و زیان در سهام بورس

دانلود تحقیق بررسی رابطه بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان و تغییرات قیمت سهام در بازار بورس اوراق بهادار تهران

مقدمه

در این تحقیق به بررسی رابطه بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان و تغییرات قیمت سهام پرداخته می شود، به عبارت دیگر تأثیر اقلام صورت سود و زیان بر قیمت سهام مطالعه خواهد شد . در این بررسی به این نکته توجه می شود که آیا سهامداران یا سرمایه گذاران اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق صورت سود و زیان بدست می آورند و آیا این ارقام حسابداری می تواند مبنای مناسبی برای تصمیم گیری این دسته از استفاده کنندگان گزارشهای مالی باشد؟

نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که تجزیه سود به اجزای آن اطلاعات بیشتری را فراهم می کند. فرضیات این تحقیق بیان می کند که آیا سهامداران به اجزای دیگر سود توجه دارند و در نتیجه تغییرات قیمت سهام با تغییرات اجزای سود مرتبط است یا نه؟ نتایج این تحقیق نشان می دهد که تغییرات اقلام صورت سود وزیان با تغییرات قیمت سهام مرتبط بوده و این اقلام یکی از عوامل قابل توجه درتبیین قیمت سهام شرکت می باشد.

در مطالعه و ارزیابی مدل تصمیم افراد، دلایل بسیاری به ضرورت انجام مطالعات ساختاری در زمینه محتوای اطلاعاتی گزارشات مالی و نحوه کاربرد اطلاعات حسابداری توسط استفاده کنندگان احتمالی وجود دارد که در نهایت هدف آن تعریف محتوا ،افزایش کیفیت اطلاعات گزارش شده و تعیین نحوه ارایه آن به منظور بهسازی مدل تصمیم است

...

بررسی رابطه بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان در سهام بورس

سوالاتی از این قبیل که:

آیا از نظر تجربی رابطه ای بین اجزای سود حسابداری و قیمت سهام وجود دارد؟ آیا سود اعلام شده عاملی مؤثر بر قیمت سهام است و اعلام سو د، اطلاعاتی را به بازار سرمایه منتقل می کند؟ و به طور کلی آیا سود اعلام شده دارای محتوای اطلاعاتی برای قیمت سهام است؟ همواره مد نظر حسابداران بوده است

در این تحقیق برای پاسخ به سؤالات فوق به بررسی تاثیر تغییرات اقلام صورت سود و زیان بر تغییرات قیمت سهام در بازار بورس اوراق بهادار تهران پرداخته می شود. به همین منظور شش مورد از اقلام صورت سود و زیان که به طور متداول گزارش می گر دند در ارتباط با قیمت سهام مورد بررسی قرار می گیرند . به این صورت که به ازای اقلام صورت سود و زیان هفت فرضیه در این تحقیق آزمون می شود که به بررسی تحلیلی ارتباط بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان و تغییرات قیمت سهام می پردازد. به منظور آزمون فرضیات تحقیق از آزمون ضریب همبستگی بین تغی ی را تذکر شده و آزمون نسبت موفقیت در جامعه استفاده می شود.

نمونه مورد نظرشامل 20 شرکت از بین صنایع مختلف پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و دوره آزمون از ابتدای سال 1381 تا پایان سال 1385 می باشد.

نتایج بدست آمده از این تحقیق نشان می دهد که ارقام صورت سود و زیان حاوی بار اطلاعاتی بوده و سرمایه گذاران نسبت به آن عکس العمل نشان می دهند و قیمت های سهام بسیار سریع تعدیل می شوند . یعنی تغییرات ارقام صورت سود و زیان که از ارقام حسابداری می باشند ، بر تغییرات قیمت سهام تاثیر داشته ، لذا صورت سود و زیان یک منبع اطلاعاتی به هنگام به شمار می رود که بر قیمت و حجم مبادلات سهام تاثیر بسزایی دارد

...

نتیجه گیری کلی و پیشنهادات

در این تحقیق به بررسی رابطه بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان و تغییرات قیمت سهام پرداخته شد ، به عبارت دیگر تأثیر اقلام صورت سود و زیان بر قیمت سهام مطالعه گردید. در این بررسی به این نکته توجه می شود که آیا سهامداران یا سرمایه گذاران اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق صورت سود یا زیان بدست می آورند و این ارقام از ارقام حسابداری می تواند مبنای مناسبی برای تصمیم گیری این دسته از استفاده کنندگان از گزارشهای مالی باشد؟

با توجه به آزمونهای انجام شده می توان بیان نمود که :

-1 تغییرات اقلام صورت سود و زیان با تغییرات قیمت سهام مرتبط بوده و این اقلام یکی از عوامل قابل توجه در تبیین قیمت سهام شرکت می باشد . به عبارت دیگر تغییرات اقلام صورت سود و زیان می تواند برای قیمت سهام حاوی اطلاعات مفید باشد.

-2 سود گزارش شده هر سهم خلاصه کاملی از اطلاعات حسابداری را فراهم نمی کند . هنگامی که شش جزء مورد بررسی در این تحقیق در سود خلاصه شوند برخی از اطلاعات حذف می شوند.

بنابراین می توان بیان نمود که بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان و تغییرات قیمت سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ارتباطی معنی دار و منطقی برقرار است.

از آنجا که صورت سود و زیان و تغییرات اجزای آن تنها بخشی از تغییرات قیمت سهام را تبیین می کند لازم است در جهت شناسایی دیگر عوامل موثر بر تغییرات قیمت سهام تحقیقاتی جامع انجام گیرد . منظور از تحقیقات جامع، تحقیقاتی است که در آن تأثی ر چند متغیر را بطور همزمان بر روی قیمت سهام بررسی نماییم .

انجام تحقیقی مشابه تحقیق حاضر با در نظر گرفتن درجه اهمیت تاثیر هر یک از اقلام صورت سود و زیان بر تغییرات قیمت سهام نسبت به سایر اقلام و اهمیت افشای هر یک از این اقلام در صورت سود و زیان می تواند در جهت شناس ایی عوامل موثر صورت سود و زیان صورت گیرد. ...

منابع دارد

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه بررسی فرار مالیاتی و رشد اقتصادی ایران

پروژه بررسی سیستم مالی و کنترل داخلی

پروپوزال تاثیر سطح نگهداری وجه نقد در شرکتهای پذیرفته شده بورس

پایان نامه بررسی حسـابداری پیمانکاری و تاثیر آن در شرکت امین

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام